Čas celjenja zloma mezinca na nogi

Celjenje zlomljenega mezinca na nogi običajno traja od 4 do 6 tednov. Vendar se lahko čas celjenja razlikuje glede na vrsto zloma, splošno zdravje posameznika in upoštevanje zdravniških navodil.

Zlom kosti mezinca na nogi je relativno pogosta poškodba, zlasti pri ljudeh, ki so fizično aktivni ali se pogosto gibljejo bosi. Mezinec na nogi je izpostavljen manjšim udarcem in poškodbam, saj je na zunanjem robu stopala, kar ga naredi ranljivega za udarce ob pohištvo, stopnice ali druge trde površine.

Poškodbe prstov na nogah, vključno z zlomi, predstavljajo približno 5–10 % vseh zlomov kosti, pri čemer so zlomi mezinca na nogi med najpogostejšimi zaradi njegove lege in majhne velikosti.

Preberite s čim lahko pospešite celjenje zloma mezinca na nogi, ki je najmanj prekrvavljen prst na nogi.

Čas celjenja kosti je zelo odvisna od:

  • starosti pacienta (vemo, da se z leti vedno počasneje celijo kosti; še posebno, če ima pacient kakšno pridruženo bolezen, kot sta osteoporoza ali diabetes),
  • vrste zloma (stresni zlom, odprti zlom, zamaknjen zlom…),
  • načina zdravljenja: konzervativno ali operativno.

Zlomljen mezinec na nogi se zaceli v približno 6. tednih za večino vsakodnevnih aktivnosti, vendar lahko popolno okrevanje, vključno s ponovno vzpostavitvijo polne moči in gibljivosti, traja nekaj mesecev. 

zlomljen mezinec na nogi celjenje 2
Zlomljen mezinec na nogi lahko povzroči bolečine v stopalu- preberite več

Ali lahko pospešimo celjenje kosti

Celjenje kosti lahko pospešimo z magnetno terapijo, ki dokazano pospeši nastajanje novega kalusa kosti (1). Z uporabo magnetne terapije se kost hitreje zaraste in potek rehabilitacije se skrajša.

Fizik Lechner in zdravnik Krauss sta v 60. letih 20. stoletja medicinski znanosti poročala o 80% hitrejši celitvi zlomov pri uporabi elektromagnetnega polja. Njihove rezultate je potrdil Basset leta 1982. Od takrat sledimo v medicini masovni uporabi magnetne terapije pri zapletenem zdravljenju zlomov, Sudekove bolezni, itd.

Vzroki za zlomljen mezinec na nogi

Mezinec na nogi je izpostavljen manjšim udarcem in poškodbam, saj je na zunanjem robu stopala, kar ga naredi ranljivega za udarce ob pohištvo, stopnice ali druge trde površine.

zlomljen mezinec na nogi vzroki 1

Udarec ob trdo površino

Opis: Nenamerni udarec mezinca ob pohištvo, stopnice ali druge trde predmete je eden najpogostejših vzrokov za zlom mezinca. Ker je mezinec na zunanjem robu stopala, je še posebej izpostavljen takšnim poškodbam.

Padec težkega predmeta

Opis: Če pade težek predmet na stopalo, lahko povzroči zlom kosti v prstih, vključno z mezincem. To se pogosto zgodi doma ali na delovnem mestu.

Športne poškodbe

Opis: Pri športnih aktivnostih, kjer so stopala izpostavljena visokemu pritisku, udarcem ali nepravilnim gibom, lahko pride do zloma mezinca. Športniki so še posebej ranljivi za tovrstne poškodbe, zato so športne poškodbe pogost vzrok za zlomljen mezinec na nogi.

Športi, pri katerih je zlom mezinca najpogostejši

Nogomet

Pogostejši so udarci ob žogo ali druge igralce, kar lahko vodi do zloma mezinca.

Tek

Pri teku, zlasti na neravnih površinah, lahko pride do nenadnih udarcev ali zdrsov, ki lahko povzročijo zlom prsta.

Košarka

Hitri premiki, skoki in nepravilni pristanki po skoku lahko povzročijo poškodbe stopala, vključno z zlomom mezinca.

Borilne veščine

Pri teh športih so stopala pogosto izpostavljena udarcem, kar poveča tveganje za zlom mezinca.

Padci

Opis: Padec, kjer je stopalo pod nepravilnim kotom, lahko povzroči zlom mezinca. To se lahko zgodi doma, na delovnem mestu ali med športnimi aktivnostmi.

zlomljen mezinec vzroki

Kako poteka rehabilitacija, če imate zlomljen mezinec na nogi

  • Akutna faza (prve 1-2 tedna):

Počitek: Priporočljivo je zmanjšanje obremenitev stopala, da se omogoči začetno celjenje kosti.

Imobilizacija: Pogosto se uporablja “buddy taping,” kjer je zlomljeni mezinec povit skupaj s sosednjim prstom, da se zmanjša gibanje in omogoči pravilno celjenje. Včasih se lahko uporablja tudi posebna opornica ali trda obutev.

Hlajenje: Prvih nekaj dni po zlomu je koristno nanašati led (15-20 minut na vsako uro ali dve), da zmanjšate oteklino in bolečino.

Magnetna terapija: ki si jo lahko izposodite na dom je super odločitev, če želite pospešiti celjenje kosti in tako pridobiti na času. Tovrstna terapija deluje tudi protibolečinsko in ima to prednost, da jo uporabljate doma.

Protibolečinska zdravila: Uporabite nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID), kot sta ibuprofen ali paracetamol, za lajšanje bolečin.

  • Subakutna faza (3-6 tednov):

Postopno povečanje aktivnosti: Po nekaj tednih, ko je zlom delno zaceljen, lahko postopoma povečujete obremenitve na nogo, vendar se izogibajte dejavnostim, ki bi lahko povzročile ponovno poškodbo.

Mobilizacija: V tej fazi je pomembno začeti z nežnimi raztezalnimi vajami, da preprečite togost prstov in obnovite gibljivost.

  • Krepitev in ponovno vzpostavljanje funkcije (po 6 tednih):

Krepitev mišic: Ko je kost večinoma zaceljena, lahko začnete z vajami za krepitev mišic stopala in prstov. To lahko vključuje vaje za upogibanje in iztegovanje prstov, kot tudi dvigovanje predmetov s prsti.

Ponovna vzpostavitev hoje: Poudarek je na pravilni hoji in postopnem vračanju v normalne aktivnosti.

6

Pri vseh zlomih, ne samo , če imate zlomljen mezinec na nogi, magnetna terapija Magus pokaže zelo dobre rezultate, saj pospeši nastajanje novega kalusa kosti.
Magus blazino lahko uporabite na programu okrevanje po zlomu kosti, 2x na dan po 30 minut. Terapija je prijetna, brez neželenih stranskih učinkov in primerna tudi za otroke.
Uporabljate jo na kavču, v pisarni, v postelji…

Ali je predpisana fizioterapija, če imate zlomljen mezinec

V večini primerov zloma mezinca na nogi fizioterapija ni nujno potrebna, če je zlom enostaven in se pravilno celi. Vendar pa je fizioterapija lahko koristna, če so prisotni zapleti, kot so togost, težave z gibljivostjo ali kronična bolečina.

Fizioterapevt vam lahko predpiše specifične vaje za izboljšanje moči in gibljivosti ter tehnike za preprečevanje ponovnih poškodb.

Zaključek:

Rehabilitacija zlomljenega mezinca na nogi vključuje:

  • ustrezno nego,
  • zaščito,
  • postopno mobilizacijo
  • magnetno terapijo in vaje za krepitev.

Čeprav fizioterapija ni vedno predpisana, lahko pomaga pri hitrejšem okrevanju in preprečevanju dolgoročnih težav. Pomembno je, da sledite navodilom zdravnika in ne prehitevate z obremenitvami, da bi zagotovili pravilno celjenje.

Kako prepoznati, da gre za zlom mezinca na nogi

Prepoznavanje zloma mezinca na nogi je pomembno, da lahko pravočasno ukrepate in preprečite morebitne zaplete. Tukaj je nekaj ključnih znakov, ki nakazujejo, da je mezinec morda zlomljen, ter nasveti, kdaj obiskati zdravnika.

Bolečina je prvi znak, da gre za zlomljen mezinec na nogi

Intenzivna, ostra bolečina, ki se poslabša ob dotiku ali gibanju prsta, je pogosto prvi znak zloma.

Oteklina

Prst in okoliško območje lahko hitro otečeta po poškodbi. Oteklina je lahko znak zloma ali močne kontuzije.

Podplutbe

Prst lahko postane modrikast ali vijoličast zaradi notranje krvavitve v tkivih okoli zloma. Podplutbe se lahko pojavijo tudi na sosednjih prstih ali stopalu.

Znaki za zlomljen mezinec na nogi je zagotovo bolečina, podpludba in oteklina.

Znaki za zlomljen mezinec na nogi je zagotovo bolečina, podpludba in oteklina.

Deformacija

Če je prst vidno ukrivljen ali nenaravno postavljen, je verjetno prišlo do zloma z zamikom, kjer so kostni deli premaknjeni.

Težave pri hoji

Hoja je lahko zelo boleča ali celo nemogoča, zlasti če poskušate stopiti na poškodovano nogo.

Zvok ob poškodbi

Nekateri ljudje slišijo ali občutijo “pok” ob trenutku poškodbe, kar lahko nakazuje zlom kosti.

Občutljivost na dotik

Prst je lahko izjemno občutljiv na dotik, kar pomeni, da ga je težko obuti ali poviti brez bolečin.

Zakaj je pomembno prepoznati, da gre za zlomljen mezinec na nogi

Prepoznavanje zloma mezinca na nogi je ključno za zagotovitev pravilnega zdravljenja in preprečevanje dolgoročnih zapletov. Čeprav se lahko zdi zlom mezinca manjša poškodba, ima lahko resne posledice, če se ne zdravi pravilno.

Pravilno celjenje

Če se zlom ne prepozna in ustrezno zdravi, lahko kost nepravilno zraste, kar lahko povzroči trajno deformacijo prsta. To lahko vpliva na hojo, povzroča bolečine in omeji gibljivost.

Preprečevanje zapletov

Nezdravljeni zlomi lahko povzročijo zaplete, kot so kronična bolečina, artritis ali poškodbe okoliških struktur, kot so mišice, kite ali živci. Odprti zlomi (zlomi, pri katerih kost prebije kožo) pa so še posebej nevarni zaradi tveganja za okužbo.

Omejitev aktivnosti

Nezdravljen zlom lahko vodi do omejene sposobnosti hoje in izvajanja vsakodnevnih aktivnosti, kar lahko vpliva na kakovost življenja.

Pravočasna intervencija

Če se zlom diagnosticira zgodaj, je možno začeti ustrezno zdravljenje, kot so imobilizacija, “buddy taping” (povijanje zlomljenega prsta skupaj s sosednjim prstom) ali v resnejših primerih kirurški poseg. Pravočasno zdravljenje lahko skrajša čas celjenja in zmanjša tveganje za zaplete.

Vrste zlomov mezinca na nogi

Obstajajo različne vrste zlomov mezinca na nogi, ki se razlikujejo glede na resnost, lokacijo zloma in smer sile, ki je povzročila zlom.
Tukaj so najpogostejše vrste zlomov mezinca:

1. Preprost (ali stabilen) zlom

  • Opis: Zlom, pri katerem je kost razdeljena na dva dela, vendar ostaneta poravnana. Kosti niso premaknjene in se običajno zlahka zacelijo z minimalno intervencijo.
  • Razlike: To je manj resen zlom, ki običajno ne zahteva kirurškega posega in se zdravi s “buddy taping” ali opornico.

2. Zlom z zamikom (dislocirani zlom)

  • Opis: Kost je zlomljena na dva ali več delov, ki se premaknejo iz prvotnega položaja. Ta vrsta zloma je resnejša in pogosto zahteva kirurški poseg za ponovno poravnavo kosti.
  • Razlike: Zlom z zamikom lahko povzroči deformacijo prsta in običajno zahteva bolj intenzivno zdravljenje, kot je kirurška repozicija ali uporaba opornice.

zlomljen mezinec na nogi 2

3. Delni (nepopolni) zlom

  • Opis: Zlom, pri katerem kost ni popolnoma razdeljena. Le del kosti je poškodovan, medtem ko ostane preostali del kosti nedotaknjen.
  • Razlike: Delni zlomi so manj resni in pogosto hitreje zacelijo kot popolni zlomi. Običajno ne zahtevajo kirurškega posega.

4. Stresni zlom

  • Opis: Gre za majhne razpoke v kosti, ki nastanejo zaradi ponavljajočih se preobremenitev ali stresa, pogosto pri športnikih. Ni posledica enkratne travme, ampak kumulativnega učinka več manjših poškodb.
  • Razlike: Stresni zlomi zahtevajo daljše obdobje počitka in pogosto ne vključujejo dramatičnega premika kosti, kot pri drugih zlomih. Radiografske slike lahko na začetku pokažejo le malo ali nič poškodb, vendar se bolečina postopoma stopnjuje.

Dodatno branje:

ZLOM STOPALNICE

5. Spiralni zlom

  • Opis: Nastane, ko se na kost deluje z zasukom, kar povzroči spiralno obliko zloma vzdolž kosti. Ta vrsta zloma je lahko posledica zvijanja ali torzije stopala.
  • Razlike: Spiralni zlomi so običajno bolj zapleteni in lahko zahtevajo kirurški poseg, saj zlom poteka diagonalno čez kost.

6. Kompleksni (ali večdelni) zlom

  • Opis: Kost je zlomljena na več manjših delov, kar otežuje zdravljenje. Ti zlomi pogosto vključujejo močne poškodbe tkiva in kože okoli zloma.
  • Razlike: Kompleksni zlomi so najtežji za zdravljenje in skoraj vedno zahtevajo kirurški poseg. Lahko se pojavi več delov kosti, ki jih je treba stabilizirati z vijaki ali ploščami.

7. Odprti (ali predrti) zlom

  • Opis: Zlom, pri katerem kost pretrga kožo, kar povzroči odprto rano. Ta vrsta zloma predstavlja večje tveganje za okužbo.
  • Razlike: Odprti zlomi so resna medicinska stanja, ki zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč, vključno z operacijo in zdravljenjem okužbe.

Razlike med vrstami zlomov

  • Resnost: Preprosti zlomi so manj resni in običajno zahtevajo minimalno intervencijo, medtem ko so odprti, spiralni in kompleksni zlomi resnejši in zahtevajo kirurško zdravljenje.
  • Zdravljenje: Preprosti in delni zlomi se običajno zdravijo konzervativno, medtem ko so dislocirani, spiralni, kompleksni in odprti zlomi pogosto zdravljeni s kirurškimi posegi.
  • Čas celjenja: Preprosti zlomi zacelijo hitreje kot kompleksni ali odprti zlomi, ki lahko zahtevajo več mesecev za popolno okrevanje.

Razumevanje vrste zloma je ključnega pomena za ustrezno zdravljenje in rehabilitacijo, saj ima vsaka vrsta zloma različne zahteve in prognozo.

Kakšne vaje lahko izvajate, če imate zlomljen mezinec na nogi

Po zlomu mezinca na nogi je pomembno, da omogočite kosti čas za celjenje, preden začnete z vajami. Vendar pa je v času rehabilitacije ključnega pomena, da postopoma ponovno vzpostavite gibljivost, moč in ravnotežje stopala in prstov.

Kdaj začeti z vajami, po zlomu mezinca

  • Akutna faza (prvih 1-2 tedna): Priporočljivo je počivati in omejiti gibanje prsta, da se omogoči začetno celjenje. V tem obdobju se ne izvajajo nobene vaje za prst.
  • Subakutna faza (3-4 tedne): Če je bolečina obvladljiva in če vam zdravnik to dovoli, lahko začnete z nežnimi vajami za gibljivost prstov.
  • Krepitev in ponovno vzpostavljanje funkcije (po 4-6 tednih): Ko je zlom že dobro zaceljen, lahko začnete izvajati vaje za krepitev mišic in izboljšanje ravnotežja. Posvetujte se z zdravnikom ali fizioterapevtom, preden začnete s kakršnokoli aktivnostjo.

Vrste vaj po zlomu mezinca na nogi

Vaje za gibljivost

Upogibanje in iztegovanje prstov:

Sprostite stopalo in nežno upognite prste navznoter, nato jih iztegnite. Ta vaja pomaga izboljšati gibljivost in zmanjšati togost.

Kako izvajati: 10-15 ponovitev, 2-3 krat na dan.

zlomljen mezinec na nogi vaje

Kroženje prstov

Z nežnimi krožnimi gibi premikajte mezinec. Začnite s počasnimi in majhnimi krogi ter postopoma povečujte obseg gibanja.

Kako izvajati: 10 krogov v eno smer, nato 10 krogov v drugo smer, 2-3 krat na dan.

Vaje za krepitev

Dvigi prstov

Sedite in položite stopalo na tla. Poskusite dvigniti mezinec, medtem ko ostali prsti ostanejo na tleh. Nato dvignite vse prste hkrati.

Kako izvajati: 10-15 ponovitev, 2-3 krat na dan.

Stiskanje brisače:

Postavite majhno brisačo na tla in poskusite z mezincem ter ostalimi prsti prijeti in stisniti brisačo, nato jo spustite.

Kako izvajati: 10 ponovitev, 2-3 krat na dan.

vaje po zlomu mezinca na nogi

Vaje za ravnotežje

Stanje na eni nogi

Ko ste pripravljeni, lahko poskusite stati na eni nogi (na tisti, ki ni bila poškodovana), da izboljšate ravnotežje. Sčasoma lahko poskusite to vajo tudi na poškodovani nogi.

Kako izvajati: Poskusite stati 20-30 sekund na eni nogi, 2-3 krat na dan.

VIRI:

1: PubMed.ncbi: Na splošno, se postopek okrevanja in celjenja kosti, z magnetoterapijo, pospešita. To je l.2002 dokazal tudi Dr. Simonis v klinični študiji, ki je trajala 5 let in jo lahko v angleškem jeziku, preberete na povezavi.

tina-stifter

Tina Stifter

Sem Tina, z Magus blazino sem že od razvoja naprej. Veliko vem o magnetni terapiji in še vedno se učim, največ od mojih uporabnikov in strokovnjakov magnetoterapije.
Poleg dela s strankami, me veselijo potovanja, ukvarjam se s športom, sem poročena in mami dvema fantoma.

VERODOSTOJNOST IN STROKOVNOST NAPISANEGA NA MAGUS.SI

Verodostojnost in strokovnost napisanega nam veliko pomeni, s tem se ukvarja Tina Štifter, ki vsebino na strani magus.si tudi piše. Za vso strokovno podporo pri pisanju in pri specifičnih vprašanjih uporabnikov skrbijo strokovnjaki.

1 2
Tina Štifter, Magus-terapija
3 2
prim. prof. dr. Zmago Turk dr. med.
Barovic
prim. dr. Jože Barovič, fiziater
4 1
prof. dr. Igor Jerman, biolog
Napaka ali nedoslednost na strani + -

V kolikor bi želeli opozoriti na napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo opazili, prosim napišite mail: info@magus.si

O nas + -

Bi želeli izvedeti več o nas? Preberite si na povezavi TUKAJ

Trgovina + -

Se zanimate za najem ali nakup magus blazine, ki je prozivod Slovenskega podjetja? Preverite našo ponudbo s klikom na povezavo TUKAJ

Članki + -

Informacije o zdravju, zdravstvenih težavah ali zapletih in kako jih odpraviti. Preglejte naše zapise na povezavi TUKAJ

Kontakt + -

Stopite v kontakt z nami. Pišite nam na naslov info@magus.si. Z veseljem bomo odgovorili na vaša vprašanja. Ali pa nas pokličite na telefon 040 807 327 (Tina Štifter). Dosegljivi smo od pon do petka med 8.00 ter 16.00 uro.